Baza Grup Operacyjnych EPI

Grupa Operacyjna Pakdrób

Modyfikacja technologii chowu kurcząt brojlerów w zakresie wykorzystania autorskiej receptury paszy o poprawionym statusie antyoksydacyjnym oraz poprawy dobrostanu zwierząt i zmniejszenia obciążenia wybiegów dzięki zastosowaniu kurników mobilnych

Celem głównym projektu jest opracowanie i wdrożenie udoskonalonej technologii chowu i uboju kurcząt brojlerów pozwalającej na wprowadzenie na rynek mięsa drobiowego klasy "premium" charakteryzującego się wysokimi walorami smakowymi i polepszonymi parametrami jakościowymi przy jednoczesnym polepszeniu dobrostanu zwierząt i zmniejszeniu obciążeniu środowiska.


Zaplanowany projekt jest odpowiedzią na rosnące wymagania konsumentów. Konsumenci coraz częściej zwracają uwagę na jakość produktów żywnościowych, ale również coraz większe znaczenie mają dla nich zagadnienia związane z dobrostanem zwierząt i poszanowaniem środowiska.

Ideą projektu jest ulepszenie technologii chowu w taki sposób, aby w warunkach produkcyjnych zasymulować środowisko zbliżone do gospodarskiego - poprawić w ten sposób dobrostan zwierząt i podnieść jakość ich mięsa, a dodatkowo zmienić sposób uboju zwierząt poprzez zastosowanie półautomatycznej metody skubania kurcząt, która pozwoli zachować walory smakowe, których nośnikiem jest niszczony w metodzie automatycznej naskórek.

Działania podejmowane w ramach projektu

  1. Przygotowanie zaplecza dla planowanych do przeprowadzenia badań związanych z opracowaniem udoskonalonej technologii.
  2. Przygotowanie trzech oddzielnych elementów infrastruktury - zakup i wyposażenie kurników mobilnych, modernizacja paszalni i modernizacja ubojni.
  3. Prowadzenie cykli hodowlanych.

Główne korzyści z realizacji projektu

Rezultatem operacji będzie opracowanie i zweryfikowanie udoskonalonej technologii hodowli i uboju drobiu kurzego.

Zakładana technologia opierać się będzie na:

  • wykorzystaniu opracowanych w ramach operacji autorskich, unikalnych receptur paszy o poprawionym statusie antyoksydacyjnym opartej na naturalnych składnikach bez zastosowania antybiotyków,
  • poprawie dobrostanu zwierząt w wyniku redukcji obciążenia wybiegu chowem poprzez wykorzystanie kurników mobilnych,
  • modyfikacji uboju zwierząt polegającej na zastosowaniu półautomatycznej metody skubania kur.

Wszystkie wprowadzone rozwiązania przyczynią się do poprawy jakości surowca.

Dodatkowe informacje

W otrzymaniu pożądanych rezultatów sprzyjać będą jednostajne warunki pogodowe, dzięki którym efekty chowu będą miarodajne i porównywalne względem siebie. Z racji bliskiego i częstego kontaktu z wybiegiem niewskazane byłyby temperatury skrajne.