Baza Grup Operacyjnych EPI

Hordeum Instant

Wzrost konkurencyjności polskiego rolnictwa poprzez promocję i optymalizację upraw czarnego jęczmienia ze wskazaniem możliwości jego wykorzystania w produkcji innowacyjnych produktów zbożowych typu instant

Celem głównym jest wzrost konkurencyjności polskiego rolnictwa poprzez promocję i optymalizację upraw czarnego jęczmienia ze wskazaniem możliwości jego wykorzystania w produkcji innowacyjnych produktów zbożowych typu instant  - Hordeum Instant. Rezultatem będzie opracowanie konwencjonalnej technologii uprawy unikatowych genotypów jęczmienia o czarnej barwie ziarna i uzyskanie z niego mąki z możliwością zaadoptowana do wytwarzania mieszanek mąk cennych w produkcji żywności funkcjonalnej, w tym do produkcji produktów typu instant .


Aktualnie obserwuje się wzrost zainteresowania genotypami zbóż pierwotnych, które  mają małe wymagania glebowe i wodne, mogą wykazywać większą tolerancję na suszę i są w małym stopniu porażane przez choroby czy atakowane przez szkodniki. Odmiany znajdujące się już w uprawie wymagają mniejszych nakładów na środki ochrony roślin, mają w ziarnie mniej pozostałości pestycydów, przy czym są bardzo dobrym źródłem białka, błonnika, żelaza, tiaminy i innych witamin z grupy B. Bazując na dotychczasowej wiedzy stwierdza się, że mogą mieć potencjał technologiczny również w zakresie opracowania wyrobów zbożowych typu instant. Unikatowym surowcem, nie badanym do tej pory pod kątem przydatności technologicznej do tego typu produktów jest jęczmień czarny – stąd potrzeba realizacji niniejszej operacji.

Działania podejmowane w ramach projektu

Planowany jest następujący zakres prac:                                                                                                                                                                                  

  1. Optymalizacja uprawy czarnego jęczmienia.
  2. Ocena towaroznawcza ziarna jęczmienia.
  3. Optymalizacja technologii wytwarzania mieszanek mącznych z udziałem ziarna jęczmienia czarnego.
  4. Opracowanie promocyjnej książki dla dzieci na temat zdrowego żywienia (w tym wartości prozdrowotnej czarnego jęczmienia), w której  wykorzystane będą ilustracje i teksty wyłonione jako zwycięskie w ramach konkursów szkolnych szkół podstawowych. 

W ramach operacji zaplanowane zostały prace rozwojowe, które będą dotyczyły dwóch obszarów: uprawy jęczmienia czarnego i procesu pozyskania mąki, ocenę jej właściwości i optymalizację wykorzystania gospodarczego, w tym przydatności do wyrobu produktów typu instant

Główne korzyści z realizacji projektu

Planowane jest opracowanie konwencjonalnej, prośrodowiskowej technologii uprawy i uzyskanie ziarna unikatowych genotypów jęczmienia o czarnej okrywie owocowo-nasiennej, o podwyższonej wartości prozdrowotnej, przydatnego do produkcji mąki. Technologie te w praktyczny sposób przyczynią się do wdrożenia zasad zrównoważonego rozwoju w produkcji rolniczej. Pozyskane ziarno z czarnego jęczmienia wykorzystane zostanie do wytworzenia nowych mieszanek mącznych, o wysokiej wartości prozdrowotnej, które ocenione będą pod kątem przydatności do przetworzenia na nowe produkty zbożowe, w tym typu instant.

Opracowana zostanie promocyjna książka dla dzieci na temat zdrowego żywienia, na którą będą składać się ilustracje i teksty wyłonione jako zwycięskie w ramach konkursów szkolnych szkół podstawowych. Konkursy będą obejmowały tematykę związaną ze znaczeniem zbóż w diecie i zdrowiu. Dzięki temu realizacja operacji przyczyni się do zwiększenia świadomości i promocji zasad prawidłowego odżywiania. 

Streszczenie praktyki

Planowane jest opracowanie:

  • Nowej prośrodowiskowej technologii konwencjonalnej uprawy unikatowych genotypów jęczmienia o czarnej okrywie owocowo-nasiennej i uzyskanie ziarna o wysokiej wartości prozdrowotnej, przydatnego do produkcji mąki. 
  • Nowej mieszanki mącznej z udziałem czarnego jęczmienia, zoptymalizowanej pod kątem przydatności do produkcji nowych, wzbogaconych wyrobów zbożowych, w tym typu instant. 
  • Promocyjnej książki dla dzieci na temat zdrowego żywienia, na którą będą składać się ilustracje i teksty wyłonione jako zwycięskie w ramach konkursów szkolnych szkół podstawowych. Konkursy będą obejmowały tematykę związaną ze znaczeniem zbóż w diecie i zdrowiu.
     

Dodatkowe informacje

Wraz ze zmianą warunków środowiskowych obserwuje się problem związany wydajnością upraw i adaptacją roślin do ocieplającego się klimatu. Problemy związane z uprawą roślin dotyczą również aspektów środowiskowych, w tym utraty materii organicznej, bioróżnorodności, czy aspektów związanych z nadmiarem stosowania składników biogennych w nawozach, które zanieczyszczają wody gruntowe. Z drugiej strony zboża wykorzystuje się do produkcji mąk, a te powinny charakteryzować się wysoką wartością odżywczą i prozdrowotną, i być przydatne do wszechstronnego wykorzystania, w tym do wytwarzania produktów typu instant. Świadomość powyższych problemów i wyzwań daje realną podstawę realizacji planowanej operacji, w wyniku której opracowana zostanie prośrodowiskowa technologia uprawy unikatowych genotypów jęczmienia o czarnej barwie ziarna i uzyskanie z niego mąki z możliwością zaadoptowana do wytwarzania mieszanek mąk cennych w produkcji żywności funkcjonalnej, w tym do produkcji produktów typu instant.