Baza Grup Operacyjnych EPI

Beef Progeny Test

Opracowanie i wdrożenie innowacyjnej stacji Beef Progeny Test dla bydła mięsnego w celu zrównoważenia produkcji wołowiny oraz poprawy jej jakości kulinarnej

Celem operacji będzie zrównoważenie produkcji wołowiny oraz poprawa jej jakości kulinarnej poprzez opracowanie i wdrożenie do praktyki rozwiązania w postaci stacji Beef Progeny Test dla bydła. Stacja wyposażona będzie w innowacyjne rozwiązania umożliwiające kwantyfikację potencjału genetycznego potomstwa od ocenianych buhajów głównie w kontekście najważniejszych cech opasowych tj. tempa wzrostu i wykorzystania paszy w ujednoliconych warunkach środowiskowych.


Potrzeba realizacji operacji wynika bezpośrednio z obserwacji krajowego i światowego rynku mięsa wołowego oraz przeglądu najnowszych osiągnięć naukowych w tym zakresie. Operacja składa się z 3 innowacyjnych etapów tworzących komplementarną całość. Stacja wyposażona będzie w innowacyjne rozwiązania umożliwiające kwantyfikację potencjału genetycznego potomstwa od ocenianych buhajów głównie w kontekście najważniejszych cech opasowych tj. tempa wzrostu i wykorzystania paszy w ujednoliconych warunkach środowiskowych.

W związku z powyższym, aby zminimalizować stres zwierząt oraz nakłady związane z pozyskaniem informacji dotyczących tempa wzrostu, oraz zużycia paszy wprowadzono 2 innowacje produktowe w postaci automatycznego urządzenia do automatycznego monitorowania i rejestrowania masy ciała zwierząt w strefie pojenia, oraz automatycznego urządzenia do monitorowania ilości pobranej paszy przez każde ze zwierząt wraz z systemem rejestrowania behawioru żywieniowego, oraz uzyskania konkretnych cech jakościowych wołowiny (np. marmurkowatość).

Działania podejmowane w ramach projektu

Realizacja operacji ma charakter prac badawczo-rozwojowych, a przyjęta metodologia badawcza jest spójna, logiczna i adekwatna do postawionego celu.

Celem operacji będzie opracowanie i wdrożenie do praktyki grupy operacyjnej bardzo nowatorskiego rozwiązania w postaci stacji Beef Progeny Test dla bydła mięsnego w celu zrównoważenia produkcji wołowiny oraz poprawy jej jakości kulinarnej. Stacja wyposażona będzie w innowacyjne rozwiązania umożliwiające kwantyfikację potencjału genetycznego potomstwa od ocenianych buhajów głównie w kontekście najważniejszych cech opasowych tj. tempa wzrostu i wykorzystania paszy w ujednoliconych warunkach środowiskowych

Główne korzyści z realizacji projektu

W ramach planowanej operacji przewiduje się wprowadzenie szeregu innowacji produktowych i organizacyjnych mających na celu poprawę jakości kulinarnej i walorów sensorycznych wołowiny produkowanej w sposób zrównoważony, opracowanie nowego modelu produkcji żywca wołowego. W zakresie produkcji zostanie wdrożony nowy produkt w postaci wysokiej jakości i powtarzalnej wołowiny opartej o systemy oceny i testowania buhajów oraz monitoringu żywienia. Zostanie wdrożona nowa metoda organizacji produkcji żywca wołowego w opraciu o wdrożone prototypowe systemy.

Streszczenie praktyki

Projekt przyczyni się do zwiększenia jakości i dostępności polskiej wołowiny wysokiej jakości. Wdrożenie wypracowanych w projekcie rozwiązań przyczyni się do uzyskania powtarzalności w produkcji wysokiej jakości wołowiny, o wysokich walarach sensorycznych, produkowanej w sposób zrównoważony.  Wypracowanie sprawnego modelu ekonomicznego przyczyni się do poprawy produktywności i konkurencyjności sektora wołowiny, poprzez zrównoważoną produkcję. Zarządzanie racjonalnym procesem produkcyjnym w oparciu o prototypowe systemy oceny buhajów i monitoringu żywienia pozwoli na racjonalizację zarówno zasobową, kosztową jak i środowiskową produkcji żywca wołowego. Gospodarstwa rolne które będą stosowały zalecenia i rekomendacje dostarczane przez rozwiązanie zmniejszą koszty produkcji staną się konkurencyjne w stosunku do innych gospodarstw w kraju i na terytorium UE.  Rezultaty Operacji poprzez poprawę efektywności procesu opasu, jego skrócenie i modyfikację w kierunku obniżenia emisji gazów ewidentnie wpłyną na ochronę środowiska i będą wspierały obszar w łagodzeniu skutków zmian klimatu. W wyniku rekomendacji  gospodarstwa rolna będą uświadamiane o istotności produkcji z wykorzystaniem naturalnych metod produkcji.