Baza Grup Operacyjnych EPI

Bycza Krowa

Opracowanie innowacyjnej metody produkcji i oceny nasienia buhaja pod kątem użycia go do pozyskania zarodków o określonej płci metodą hodowli zarodków in vitro w reprezentatywnych dwóch rasach krów mlecznych i mięsnych najczęściej hodowanych w Polsce

Tytuł projektu: Opracowanie innowacyjnej metody produkcji i oceny nasienia buhaja pod kątem użycia go do pozyskania zarodków o określonej płci metodą hodowli zarodków in vitro w reprezentatywnych dwóch rasach krów mlecznych i mięsnych najczęściej hodowanych w Polsce (HF, Limousine).

Bezpośrednim celem operacji jest opracowanie innowacyjnej metody produkcji i oceny nasienia buhaja pod kątem użycia go do pozyskania zarodków o określonej płci metodą hodowli zarodków in vitro w reprezentatywnych dwóch rasach krów mlecznych i mięsnych najczęściej hodowanych w Polsce. Metoda ta pozwoli wprowadzić korzystne zmiany w procesie rozrodu w stadach hodowlanych bydła w gospodarstwach rolnych.


Operacja dotyczy gospodarstw rolnych, w których hodowane jest bydło, zarówno ras mlecznych, jak i mięsnych. W Polsce stada hodowlane utrzymywane są w ponad 200 tysiącach gospodarstw rolnych. Najczęściej hodowane w Polsce jest bydło ras: holsztyńsko-fryzyjskiej (HF; użytkowość mleczna), Limousine (użytkowość mięsna). Hodowcy, dążąc do poprawy wartości genetycznej swoich stad, zarówno mlecznych, jak i mięsnych, starają się przyspieszyć proces hodowlany, wykorzystując dostępne biotechniki rozrodu.

Powszechnie w Polsce wykorzystywane jest sztuczne unasienianie krów, szczególnie w stadach mlecznych. Projekt zaplanowany przez grupę operacyjną na rzecz innowacji BYCZA KROWA pozwoli w znaczący sposób udoskonalić prowadzenie i rozwój stad bydła w gospodarstwach rolnych. Metoda zaplanowana do opracowania i wdrożenia w gospodarstwie rolnym pozwoli zwielokrotnić liczbę potomstwa po najlepszych buhajach.

Embriotransfer i hodowla zarodków in vitro to metody, które umożliwiają zwielokrotnienie potencjału rozrodczego samic, jak również wyprodukowanie potomstwa jedynie od najlepszych genetycznie samic ze stada przy użyciu nasienia najlepszych buhajów w tym samym czasie. Metoda ta umożliwiając kontrolę nad płcią zwierząt, daje wymierne korzyści dla hodowców, ponieważ w hodowli bydła mlecznego najbardziej pożądane są jałówki, natomiast w stadach mięsnych – byczki, ze względu na szybsze przyrosty masy ciała i większą opłacalność hodowli.

Działania podejmowane w ramach projektu

Uzyskanie nasienia seksowanego poprzez opracowanie i wdrożenie innowacyjnej metody seksowania nasienia buhajów dwóch najczęściej hodowanych ras w Polsce (HF i Limousine), w celu użycia go do zapłodnienia in vitro.

Opracowanie i wdrożenie oceny prawidłowych parametrów ruchu otrzymanych plemników, ekspresji genów jakości plemników w nasieniu oraz określenie zdolności plemników do zapłodnienia in vitro komórki jajowej, oraz przedimplantacyjnego rozwoju zarodka, nasienia seksowanego przed i po kriokonserwacji.

Streszczenie praktyki

Przeprowadzenie szkoleń i prezentacji dla innych hodowców bydła dotyczących korzyści z zastosowania w praktyce hodowlanej nasienia seksowanego. Działania te wykonane zostaną przy użyciu pojazdu z wyposażeniem do prowadzenia technologii rozrodu, które stanowi ważny środek do osiągnięcia celów gospodarstw rolnych – prowadzenie postępu genetycznego w prowadzonej hodowli bydła.

  • Szkolenia i prezentacje odbywać się będą podczas targów rolniczych, dożynek itp. Działania te przyczynią się do rozpowszechnienia nowoczesnej metody prowadzenia stad hodowlanych w Polsce.
  • Zaplanowane jest upowszechnienie rezultatu projektu na stronie internetowej grupy operacyjnej na rzecz innowacji BYCZA KROWA, a także wydanie publikacji przez osoby zaangażowane w projekt (poza operacją, po jej zakończeniu).