Baza Grup Operacyjnych EPI

GreenBox

GreenBox - Opracowanie i wdrożenie innowacji związanych z mobilnym systemem do hydroponicznej produkcji pasz dla zwierząt gospodarskich

Celem operacji będzie opracowanie i wdrożenie do praktyki grupy operacyjnej nowatorskich rozwiązań w postaci mobilnych urządzeń do hydroponicznej produkcji pasz dla zwierząt gospodarskich z zamiarem zwiększenia efektywności żywienia tych zwierząt gospodarskich.


Systemy hydroponiczne minimalizują marnotrawstwo wody, ponieważ jest aplikowana bezpośrednio na korzenie roślin, poddawana recyklingowi i wielokrotnie używana. Do wyprodukowania 1 kg zielonki w warunkach hydroponicznych potrzeba około 1,5-2 litrów, w porównaniu z 73, 85 i 160 litrami do wyprodukowania 1 kg zielonki odpowiednio z jęczmienia, lucerny i trawy w warunkach polowych. ponadto, systemy hydroponiczne wymagają znacznie mniej miejsca i czasu niż systemy konwencjonalne, co sprawia, że te pierwsze są idealne w sytuacji ograniczonej powierzchni. Dodatkową korzyścią jest fakt, że nie trzeba stosować płodozmianu, te same gatunki pasz mogą być uprawiane przez cały rok.

Tradycyjna uprawa na zewnątrz musi polegać na pestycydach, aby zapewnić optymalną produkcję. Pasze hydroponiczne są uprawiane w kontrolowanym środowisku bez gleby i dlatego nie są podatne na choroby glebowe, szkodniki czy grzyby, minimalizując użycie pestycydów, insektycydów i herbicydów. 

Działania podejmowane w ramach projektu

ETAP I:

  1. Opracowanie projektów funkcjonalnych i dokumentacji technicznej innowacyjnych rozwiązań w obszarze mobilnych urządzeń do hydroponicznej produkcji pasz dla zwierząt gospodarskich.
  2. Przeprowadzenie badań dotyczących testowania opracowanych rozwiązań w gospodarstwie należącym do grupy operacyjnej.

ETAP II:

  1. Ocena wpływu zastosowanych wariantów rozwiązań na wyniki zdrowotne i produkcyjne wybranych gatunków zwierząt roślinożernych, tj. bydło, owce i kozy oraz konie.
  2. Ocena efektywności ekonomicznej wdrożenia opracowanego rozwiązania.

Główne korzyści z realizacji projektu

Główną korzyścią z wdrożenia efektów niniejszej operacji w gospodarstwach będzie poprawa efektywności pasz. W przypadku roślin bulwiastych/korzeniowych spodziewany się zmniejszenia powierzchni niezbędnej na produkcję paszy dla zwierząt (o 300%), zmniejszenie konieczności wykorzystania pestycydów (o 100%), zmniejszenie cyklu produkcyjnego  (o 25%) w stosunku do produkcji konwencjonalnej. Produkcja paszy jest przyspieszona nawet o 25% dzięki dostarczeniu składników odżywczych bezpośrednio do roślin, bez konieczności rozwijania dużych systemów korzeniowych do poszukiwania pożywienia.

Rośliny dojrzewają szybciej i bardziej równomiernie w systemie hydroponicznym niż konwencjonalny system oparty na glebie. Jeden kg niekiełkujących nasion daje 8-10 kg zielonej paszy w ciągu 7-8 dni. Plon paszy hydroponicznej uprawy kukurydzy świeżej jest 5-6 razy wyższy niż w tradycyjnej produkcji rolnej i jest bardziej odżywczy. Pasze hydroponiczne są wysoce strawne, smaczne i lubiane przez zwierzęta.

Streszczenie praktyki

  • Do wyprodukowania 1 kg zielonki w warunkach hydroponicznych potrzeba około 1,5-2 litrów, w porównaniu do 73, 85 i 160 litrów potrzebnych do wyprodukowania 1 kg zielonki odpowiednio z jęczmienia, lucerny i trawy w warunkach polowych. W systemach hydroponicznych zużycie wynosi tylko 2-5%.
  • Ponadto systemy hydroponiczne wymagają znacznie mniej miejsca i czasu niż systemy konwencjonalne, co czyni je idealnymi w sytuacjach z ograniczoną przestrzenią na podwórku. (np. produkcja zielonej paszy dla stajni w miastach).
  • System korzeniowy roślin w uprawie hydroponicznej jest znacznie mniejszy niż w uprawie tradycyjnej, co oznacza więcej roślin na jednostkę powierzchni. Łatwo jest również skonfigurować system hydroponiczny w pomieszczeniu z wieloma półkami o wielu poziomach (uprawa pionowa), minimalizując zapotrzebowanie na ziemię i skutkując lepszym wykorzystaniem przestrzeni. Dodatkową korzyścią jest to, że płodozmian nie jest konieczny, a ten sam gatunek paszy może być uprawiany przez cały rok. Korzystając z technologii hydroponicznej, możliwe jest wyprodukowanie około 600-1000 kg kukurydzy dziennie w 7-8-dniowym cyklu wzrostu, na powierzchni zaledwie 45-50 m2, w porównaniu do jednego hektara wymaganego w tradycyjnym rolnictwie. Inne badania wykazały, że produkcja paszy dla dwóch krów dziennie wymaga tylko jednego metra kwadratowego, a wydajność mleczna wzrosła o 13%.

Dodatkowe informacje

Analiza rynku wskazuje, że zgodnie z danymi FAO, 77% całkowitej powierzchni gruntów rolnych było wykorzystywane do produkcji pasz dla zwierząt gospodarskich. Oczekuje się, że do 2050 roku liczba ludności na świecie wzrośnie do prawie 10 miliardów, zwiększając popyt na rolnictwo - w scenariuszu umiarkowanego wzrostu gospodarczego - o około 50% w porównaniu do 2013 roku. Wzrost dochodów w krajach o niskim i średnim dochodzie przyspieszyłby zmianę diety w kierunku wyższego spożycia mięsa, owoców i warzyw w porównaniu do spożycia zbóż, co wymaga proporcjonalnych zmian w produkcji i zwiększa presję na zasoby naturalne. Sytuacja ta będzie wymagała wdrożenia innowacyjnych rozwiązań w celu zmniejszenia konkurencji o grunty pod produkcję pasz dla zwierząt i żywności dla ludzi.