Baza Grup Operacyjnych EPI

Zdrowe Ziarna

Innowacyjna, proekologiczna konstrukcja silosów zbożowych niwelująca straty ziarna związane z rozwojem mikroorganizmów , zwłaszcza grzybów pleśniowych

Celem operacji jest opracowanie systemowego sposobu zbierania oraz magazynowania ziarna.

Zadania do zrealizowania:

  1. wdrożenie zbioru ziarna przy wykorzystaniu zmodernizowanego parku maszynowego - redukcja uszkodzeń mechanicznych,
  2. budowa innowacyjnego systemu magazynowania ziarna w formie silosu półkowego z systemem wentylacji i redukującą atmosferę,
  3. badania monitoringowe ziarna z udziałem jednostki naukowej Wydziału Nauk Ścisłych i Przyrodniczych UJK w Kielcach.

Działania podejmowane w ramach projektu

  • Etap 1 - badania przeprowadzone na polu odniesienia (areał 2 ha) w celu oceny stopnia uszkodzenia, zanieczyszczenia oraz zawilgocenia ziarna, wynikający z niewłaściwego sposobu jego zbioru oraz wpływu przechowywania w warunkach obecnie stosowanych. Ocena parametrów ziarna na podstawie analiz wykonanych z udziałem WNŚiP UJK w Kielcach bezpośrednio po zbiorze, jak również po okresie 3, 6 oraz 12 miesięcy jego przechowywania.
  • Etap 2 - konstrukcja silosu zbożowego.
  • Etap 3 - zbiór ziarna na polu badawczym (areał ok. 100 ha) przy wykorzystaniu odpowiednio skalibrowanych i wyposażonych maszyn (kontrola wilgotności zboża, zdefiniowany, optymalny wymiar zespołu żniwnego) oraz analiz zebranego ziarna tożsamo jak w Etapie 1.
  • Etap 4 - badania monitoringowe ziarna przechowywanego w innowacyjnych silosach.

Główne korzyści z realizacji projektu

  1. Poprawa zdrowotności i jakości przechowywanego ziarna.
  2. Ograniczenie rozwoju grzybów pleśniowych produkujących szkodliwe mykotoksyny.
  3. Redukcja utraty antyoksydantów i witamin naturalnie występujących w ziarnach.

Głównym działaniem planowanej Operacji jest opracowanie systemowego sposobu zbierania oraz magazynowania ziarna związanej z otrzymywaniem wysokiej jakości materiału o znacznej zawartości substancji biologicznie czynnych i wolnych od metabolitów grzybów pleśniowych.

  • Operacja jest skierowana do rolników zajmujących się uprawą, a w konsekwencji także, przechowywaniem ziarna nie tylko na terytorium Polski, ale także na terenie Europy. Opracowane w ramach Operacji rozwiązanie będzie szeroko rozpowszechniane na targach branżowych.
  • Z uwagi na udział w wykonywaniu Operacji jednostki naukowej Wydziału nauk Ścisłych i Przyrodniczych UJK w Kielcach, przygotowane zostaną publikacje naukowe oraz prelekcje/wykłady dotyczące właściwego sposobu zbioru, przechowywania ziarna oraz zagrożeń wynikających z obecności w paszach i żywności mykotoksyn.
  • Ponadto Operacja zostanie zakończona opracowaniem rozwiązania cyfrowego z możliwością zastosowania przez rolnika. Dodatkowo rezultat operacji posiada cechy, które umożliwiają jego adaptacje do innych celów, niebędących przedmiotem Operacji, w tym do poprawy stanu zdrowia, zwłaszcza osób starszych z uwagi na obniżenie zawartości szkodliwych mykotoksyn i utrzymanie koncentracji antyoksydantów w ziarnie.

Rezultaty planowanej Operacji przyczynią się także do poprawy ochrony środowiska naturalnego poprzez produkcję ziarna pozbawionego szkodliwych patogenów bez konieczności stosowania chemicznych środków ochronnych. Planowana Operacja posiada cechy niskoenergetycznej i niskoemisyjnej pod względem gazów cieplarnianych, wskazując na jej znaczenie w łagodzeniu zmian klimatu.