Baza Grup Operacyjnych EPI

Lepsza Truskawka

Opracowanie innowacji produktowej i procesowej w postaci systemu automatycznej kontroli mikroklimatu w tunelach foliowych dla upraw truskawek na przyspieszony zbiór

Głównym celem operacji będzie opracowanie i otrzymanie truskawki o lepszych parametrach w kontrolowanych warunkach wilgotnościowych i temperatury w tunelu oraz monitorowanie poziomu pożywki i jej odczynu. Wpłynie to istotnie na poprawę wzrostu roślin, kwitnienie oraz zawiązanie owoców.

Zakłada się, że owoce będą posiadały większą masę, będą bardziej jędrne i bardziej trwałe w obrocie towarowym (tzn. zachowają dłużej świeżość i będą bardziej odporne na uszkodzenia). Możliwość kontrolowania warunków wzrostu przyczyni się nie tylko do poprawy jakości zewnętrznej owoców, ale również pozwoli na uzyskanie wyższej jakość wewnętrznej między innymi zwiększy się zawartość rozpuszczalnych substancji stałych (ekstrakt), owoce będą zawierały więc cukrów oraz witamin. Poprawione zostaną także parametry fizjologiczne roślin związane z procesem fotosyntezy.    


W ostatnich dziesięcioleciach branża rolnicza przeszła szereg istotnych zmian technologicznych, które podniosły jej wydajność i efektywność. Jednak nadal istnieją obszary, w których wsparcie technologiczne procesu wytwórczego jest na stosunkowo niskim poziomie. Istotnymi elementami produkcji rolnej mającymi negatywny wpływ na środowisko są pestycydy oraz nadmierne i niepoprawne zużycie wody. Zbyt intensywne nawadnianie prowadzi do zmian ph gleby czy przemieszczenia się azotu, wapnia i innych pierwiastków w głąb profilu glebowego w rezultacie czego przestają być one dostępne dla rośliny. Optymalizacja nawadniania wpływa pozytywnie na liczne procesy mikrobiologiczne, a dla roślin zwiększa dostępność składników odżywczych. Wraz z nawadnianiem producent ma szansę podać z wodą dokładnie te składniki odżywcze, na które zapotrzebowanie gatunku jest najwyższe, a woda nie jest w stanie wypełnić deficyt danego pierwiastka w glebie.

Efektywne gospodarowanie zasobami i efektywność klimatyczna to pojęcia kluczowe dla kształtowania zorientowanych na przyszłość strategii ogółu gospodarstw rolnych. Przedmiotowa operacja będzie w pełni przyczyniać się do wspierania sektorów rolnictwa. Utworzona grupa, będzie w ramach swoich prac łączyła badania i praktyki. Dzięki uczestnictwu Uniwersytetu Przyrodniczego z Poznania, prowadzone badania będą najwyższej jakości. Pozwolą one na wdrożenie do praktyki gospodarczej nowych rozwiązań, które będą wykorzystywane w działalności w sektorze produkcji rolnej. 
 

Działania podejmowane w ramach projektu

Przebieg realizacji operacji został zaplanowany na 3 etapy. Etapy te obejmują doświadczenia, które będą realizowane w laboratorium, w warunkach doświadczalnych, na polu i u przedsiębiorcy.

Będą dotyczyły: przeprowadzenia testów wydajnościowych i sprawnościowych systemu w warunkach operacyjnych zbliżonych do rzeczywistych, przez 1 pełen sezon (od marca do listopada). 
Zakres prac obejmować będzie opracowanie niezależnego, autonomicznego systemu sterowania mikroklimatem w tunelach uprawnych dla truskawek, który to wraz z osprzętem tunelowym pozwoli producentowi maksymalnie przyspieszyć czas wejścia na rynek ze swoim towarem tj. wczesną odmianą truskawek. 

Główne korzyści z realizacji projektu

  • Rezultatem operacji będzie nowa lepsza truskawka jako sam produkt oraz nowa technologia niezależnego, autonomicznego systemu sterowania mikroklimatem w tunelach uprawnych dla truskawek, który to wraz z osprzętem tunelowym pozwoli producentowi maksymalnie przyspieszyć czas wejścia na rynek ze swoim towarem tj. wczesną odmianą truskawek.
  • W ramach operacji zostaną podjęte prace, dzięki którym zostaną wdrożone technologie: ulepszony produkt w postaci truskawki - kontrolowanie warunków wilgotnościowych i temperatury w uprawie truskawek w tunelu oraz monitorowanie poziomu pożywki i jej odczynu wpłynie istotnie na poprawę wzrostu rośli, kwitnienie oraz zawiązanie owoców jak i wdrożenie, oraz doniesienie konferencyjne. 
  • Rezultatem będzie również nowy model organizacji pracy rolnika. Nowe procesy/produkt cyfrowy pozwoli na monitoring i kontrolę uprawy truskawek. Głównym założeniem jest, by aplikacje w bardzo intuicyjny sposób pozwalały rolnikowi kontrolować proces uprawy truskawek. Operacja przyczyni się do wdrożenia innowacji organizacyjnej w zakresie nadzorowania i organizacji uprawy truskawek.

Streszczenie praktyki

Efektem końcowym opisanych działań będzie:

  • opracowanie nowego produktu Operacja zakłada kontrolowanie warunków wilgotnościowych i temperatury uprawy roślin w tunelu, mierzenie siły i kierunki wiatru oraz monitorowanie poziomu pożywki i jej odczynu, a także wilgotności podłoża, co istotnie wpłynie na poprawę wzrostu, kwitnienia oraz zawiązania owoców. 
  • opracowanie nowej technologii opracowanie niezależnego, autonomicznego systemu sterowania mikroklimatem w tunelach uprawnych, który to wraz z osprzętem tunelowym pozwoli producentowi maksymalnie przyspieszyć czas wejścia na rynek ze swoim towarem tj. wczesną odmianą truskawek. Stworzenie komputera klimatycznego wraz z algorytmami odpowiadającymi za predykcję pogody, które we współpracy z mechanizmami podnoszenia i opuszczania folii tunelowej pozwolą na automatyczną kontrolę mikroklimatu wewnątrz tuneli uprawnych z wyprzedzeniem uwzględniając nadchodzące zmiany pogodowe i ich wpływ na uprawę celem przeciwdziałaniu negatywnych skutków zmian pogodowych.

Dodatkowe informacje

W projekcie utworzono więź pomiędzy wiedzą badawczą i technologią (naukowcy z Wydziału Nauk o Żywieniu i Żywności Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu) a przedsiębiorcą (Localscreens) oraz Rolnikiem. Dzięki powyższej fuzji tj. połączeniu sfery B+R można osiągnąć zamierzone rezultaty.

Ponadto, w ramach planowanego projektu zamierza się przeprowadzić szeroko rozumiane upowszechnienie uzyskanych rezultatów poprzez marketing, ale także takie kanały dystrybucji informacji jak: spotkania z rolnikami, seminaria, udział w targach tematycznych, a także publikując wyniki w renomowanych czasopismach naukowych oraz popularno-naukowych.

Intensyfikacja współpracy między podmiotami z grupy operacyjnej pozwoli na efektywny transfer wiedzy i komercjalizację opracowanych rozwiązań, a w efekcie wpłynie na poprawę innowacyjności sektorów biznesu, nauki i rolnictwa. Wyraźnie zauważalny jest więc tutaj efekt synergii, jaki powstanie wskutek połączenia tych trzech sektorów.