Baza Grup Operacyjnych EPI

Feed 360

Zarządzanie jakością paszy w hodowli bydła w oparciu o innowacyjny system optymalizacji paszy "Feed - 360"

Celem operacji jest opracowanie i wdrożenie innowacyjnych rozwiązań w technologii żywienia i hodowli bydła poprzez dokładniejsze automatyczne odświeżanie, podgarnianie paszy na stole paszowym wraz z jednoczesnym podawaniem komponentów paszowych w celu zwiększenia produkcyjności i zdrowotności krów.


Powszechnie stosowane fory zadawania paszy oraz późniejsze jej podgarnianie na stole paszowym powoduje ciągle zagęszczanie paszy, co negatywnie wpływa na jakość paszy oraz na jej obniżone spożycie w tym możliwość zagrzewania się i powtórnej fermentacji.

Projektowana technologia ma rozwiązywać największe uciążliwości, jakie towarzyszą podgarnianiu paszy:

  • konieczność wykonania pracy przez pracownika np. kierującego mechanicznym pojazdem wyposażonym w podgarniacz.
  • odświeżenie paszy spowodowane leżeniem na stole paszowym w bezruchu przez dłuższy czas, co prowadzi do wzrostu jej temperatury i w efekcie do pogorszenia właściwości i wtórnej fermentacji i rozwój patogenów.

Zagrzana kiszonka jest ponadto niechętnie zjadana przez krowy, co w konsekwencji skutkuje obniżonym pobraniem paszy "Feed 360" to system, który wpływa na świeżość i częstotliwość zadawania paszy. Przez to jest ona chętniej pobierana przez bydło i w niewielkim stopniu narażana na zagrzanie przy wysokiej temperaturze powietrza. Większa częstotliwość pobierania zapobiega selektywnemu wybieraniu składników z paszy TMR, a tym samym prowadzi do ograniczenia ilości niewyjadów.

Działania podejmowane w ramach projektu

Wdrożenie innowacji — ulepszonej technologii doskonalącej proces zadawania pasz zadawanych na stole. Wzmocnienie bezpieczeństwa sanitarnego zadawanej paszy poprzez jej wentylowanie i ograniczenie wtórnych fermentacji na stole paszowych oraz rozwój patogenów.

Wdrożenie innowacyjnej metody organizacji poprzez ograniczenie strat w komponentach paszowych stosowanych w żywieniu bezpośrednio na stole paszowym.

Główne korzyści z realizacji projektu

Wdrożenie racjonalnej gospodarki paszami poprzez poprawę efektywności wyjadania paszy, zmniejszenie produkcji odpadów, zmniejszenie ryzyka psucia się w zagrzewania pasz, poprawa jej jakości higienicznej, a w konsekwencji podniesienie zdrowotności i wydajności krów może przyczynić się do obniżenia jednostek chorobowych.

Udoskonalona metoda organizacji zarządzania jakością paszy i procesem zwiększania jej pobrania przez krowy mleczne — zastosowanie Feed 360 umożliwi wprowadzenie do zarządzania żywieniem krów mlecznych algorytmów stale analizujących spożycie paszy w odniesieniu do aktualnych warunków mikroklimatu panujących w oborze. Zaproponowane rozwiązanie pozwoli na usprawnienie i zwiększenie intensywności i ekonomiki produkcji przy wysokim poziomie bezpieczeństwa dla zwierząt i optymalizacji działań.

Streszczenie praktyki

Rezultatem operacji będzie wdrożenie do praktyki innowacyjnego procesu zadawania pasz poprzez wykorzystanie autonomicznego podgarniania paszy, w którym zostanie zastosowany innowacyjny sposób odświeżania paszy, ważenia, chłodzenia wraz z dozownikiem komponentów paszowych poprawiających zdrowotność, smakowitość i żerność mieszaniny pasz skutkująca zwiększeniem produkcyjności jednostkowej krów.

Dodatkowe informacje

Wyzwaniem jest jednak takie usprawnianie procesu produkcji, aby przygotowane komponenty paszowe nie uległy powtórnemu rozwarstwieniu / poprzez selektywny pobór paszy, zachowały swoje właściwości i nie uległy wtórnym procesom rozkładu. Przez takie działanie planujemy wpłynąć kompleksowo na wydajność zużycia paszy, ograniczyć traty i monitorować proces żywienia. System technologiczny "Feed 360" ma nie tylko odpowiednio odświeżać, ale również dopasowywać się do zmieniających pór roku oraz warunków pogodowych tym samym podgarniana pasza zachowuje swoją strukturę, co dodatkowo wpływa na jej pobranie. W stosunku do obecnie istniejących na rynku tego typu systemów proponowany nowy system technologiczny Feed 360 nie tylko dogłębniej analizuje parametry zadawanej paszy, ale wpływa na jej strukturę w określonych jednostkach czasu. Dodatkowo umożliwia nowe kształtowanie jej parametrów w określonych i zaprogramowanych parametrach zgodnie z oczekiwaniami hodowcy.

Tym samym proces żywienia jest w wyższym stopniu monitorowany, analizowany i autonomicznie sterowany niz obecne na rynku urządzenia. Potrzeba realizacji projektu wynika również pośrednio z oczekiwań społeczeństwa odnośnie ograniczenia marnotrawienia komponentów żywieniowych, ograniczenia uciążliwości środowiskowej hodowlą bydła oraz zwiększanie zdrowotności zwierząt także poprzez zmniejszenie ilości jednostek chorobowych.