Baza Grup Operacyjnych EPI

SFC-FTF

Innowacyjny system zarządzania produkcją roślinną ze szczególnym uwzględnieniem optymalizacji pracy maszyn, nawożenia oraz ochrony bioróżnorodności gleb eksploatowanych rolniczo

Projekt ma na celu opracowanie innowacyjnego systemu informatycznego, który dzięki ciągłemu gromadzeniu i prowadzeniu bieżącej analizy danych wesprze producenta rolnego przy podejmowaniu decyzji podczas planowania i prowadzenia produkcji roślinnej w odniesieniu do pszenicy, kukurydzy i rzepaku uprawianych w technologii bezorkowej. Wsparcie odbywać się będzie w trzech obszarach: optymalizacja systemu nawożenia, wsparcie zarządzania pracą maszyn oraz usprawnienie procesu zbioru, transportu i składowania płodów rolnych ze szczególnym uwzględnieniem aspektu identyfikacji każdej partii towaru.


Postęp techniczny w rolnictwie i jego otoczeniu powoduje dostęp do coraz większej ilości informacji, które mogą być wykorzystane do optymalizacji planowania i prowadzenia produkcji. CGFP Sp. z o.o. wdrożyło i rozwija zaawansowane systemy rolnictwa precyzyjnego poczynając od roku 2014. Dzięki temu udało się zgromadzić ogromną bazę danych. Baza ta ciągle się powiększa. Problemem jest optymalne wykorzystanie tych danych z uwagi na ograniczenia, co sprawia, że dane są wykorzystywane tylko częściowo, a wnioski obarczone ryzykiem dużego błędu. Konieczne stało się poszukiwanie możliwości innego sposobu wykorzystania danych. Dlatego zaszła potrzeba pozyskania narzędzia spełniającego kilka podstawowych założeń jak gromadzenie oraz analiza danych historycznych i bieżących ze wszystkich dostępnych źródeł w jednym miejscu, interpolacja i ekstrapolacja danych w przypadku ich niepełności, predykcja zdarzeń i wartości oraz wyciąganie wniosków i inicjowanie konkretnych procesów na ich podstawie. Realizacja projektu wpisuje się w założenia polityk i strategii zmierzających do ograniczenia negatywnego wpływu rolnictwa na klimat i środowisko. Zostanie również podjęty innowacyjny aspekt badawczy, którym będzie wyznaczenie glebowych metagenomicznych indykatorów optymalnego nawożenia kukurydzy, pszenicy i rzepaku.

Działania podejmowane w ramach projektu

Założenie poletek doświadczalnych, cykliczny pobór prób glebowych. Określenie chemizmu, aktywności biologicznej oraz bioróżnorodności bakterii i grzybów wraz z analizami genetycznymi w badanych glebach. Analizy bioinformatyczne oraz statystyczne uzyskanych wyników. Zakup systemu FMIS zgodnego z ramowymi założeniami oraz wdrożenie kluczowych funkcji. Zakup i implementacja urządzeń niezbędnych do integracji z posiadanymi przez gospodarstwo maszynami rolniczymi. Rozbudowa systemu IT w zakresie Aplikacji Analitycznej. Wdrożenie założeń do modelu ML, rozbudowa standardowego FMIS o dodatkowe moduły.

Główne korzyści z realizacji projektu

Rezultatem operacji będzie opracowanie systemu informatycznego, który dzięki ciągłemu gromadzeniu i prowadzeniu bieżącej analizy danych wesprze producenta rolnego w trzech głównych obszarach. pierwszy to optymalizacja systemu nawożenia, aby uzyskać jak najlepszy efekt ekonomiczny, zachowując żyzność i bioróżnorodność gleb przy jednoczesnym ograniczeniu kosztów związanych ze stosowaniem nawozów. Drugi to wsparcie zarządzania praca maszyn, co pozwoli na usprawnienie procesów logistycznych, optymalizację wykorzystania posiadanych zasobów maszyn i narzędzi oraz zasobów ludzkich, a tym samym zmniejszenie zużycia paliwa, części roboczych maszyn, czy ograniczenie występowania awarii spowodowanych nieprawidłową eksploatacją. Trzecim obszarem wsparcia będzie usprawnienie procesu zbioru, transportu i składowania płodów rolnych. Wdrożenie rezultatów projektu przyczyni się zarówno do poprawy ekonomicznej efektywności produkcji, jak i ochrony środowiska naturalnego, szczególnie w aspekcie ochrony bioróżnorodności, warunkującej żyzność gleb oraz łagodzenia zmian klimatu poprzez zmniejszenie emisji szkodliwych substancji do środowiska naturalnego.

Dodatkowe informacje

Aspektem sprzyjającym we wdrażaniu uzyskanego wyniku są wiedza i doświadczenie rolnicze Lidera projektu. CGFP Sp. z o.o. wdrożyło i rozwija zaawansowane systemy rolnictwa precyzyjnego. Projekt został opracowany z myślą o wyeliminowaniu wielu najczęstszych przeszkód i niedogodności związanych z wdrażaniem systemów FMIS.  W rezultacie projektu powstanie aplikacja przystosowana do wdrożenia w gospodarstwach o różnym poziomie zaawansowania PF otwarta na dostosowanie do indywidualnych potrzeb. Jednym z głównych założeń jest usprawnienie procesów związanych z zarządzaniem produkcją polową poprzez predykcje zdarzeń i wartości, a także wyciągnięcie wniosków oraz inicjowanie konkretnych procesów. Usprawnia to zarządzanie, ale również minimalizuje zaangażowanie użytkownika w obsługę samej aplikacji. Niewielkie ryzyko związane jest z krótkim okresem realizacji projektu (dwa sezony wegetacyjne) w stosunku do zakresu badań.

Zespół projektu sugeruje kontynuację prac badawczych w kolejnych sezonach wegetacyjnych, które mogą poszerzyć wnioskowanie, a także zwiększyć dopasowanie najkorzystniejszego modelu matematycznego oraz jego testowanie podczas uczenia maszynowego. Korzystnym aspektem będzie rozszerzenie w przyszłości badań o inne rośliny uprawne, włączenie badań dotyczących endofitów roślin, czy też stosowanie innowacyjnych biopreparatów opartych o szczepy endofityczne. Istotnym w tych badaniach będzie fakt umieszczenia ich wyników w modelu matematycznym i poszerzeniu uczenia maszynowego.