Baza Grup Operacyjnych EPI

Asparagus Oxy

Opracowanie technologii wykorzystywania wody ozonowanej w uprawie i przechowalnictwie szparaga

Celem operacji jest opracowanie technologii wykorzystywania wody ozonowanej w uprawie i przechowalnictwie szparaga. Technologia umożliwi uprawę szparagów o udoskonalonych właściwościach - przedłużonej trwałości przechowalniczej, dobrej zdrowotności (wolnych od mikroorganizmów, ich toksycznych metabolitów i pozostałości pestycydów) i jakości uzyskanej dzięki zastosowaniu w uprawie i traktowaniu pozbiorczym wody ozonowanej.       


Potrzeba realizacji projektu wynika z sytuacji na rynku uprawy szparagów i podyktowana jest chęcią znalezienia skuteczniejszych sposobów walki z mikroorganizmami chorobotwórczymi i szkodnikami przyczyniającymi się do pogorszenia jakości tego warzywa.   

Działania podejmowane w ramach projektu

Budowa obiektu w której będzie linia technologiczna, stworzenie prototypu opryskiwacza, przeprowadzenie prac agrotechnicznych w Garbcach i Biskupicach.


Przeprowadzenie prac badawczych:

  1. Ozonowanie karp szparaga.
  2. Traktowanie zebranych wypustek szparagów wodą ozonowaną.
  3. Opryskiwanie gałęziaków szparaga wodą ozonowaną oraz aplikacja doglebowa.

Powtórzenie badań laboratoryjnych oraz polowych.  

Główne korzyści z realizacji projektu

Proponowana technologia pozwoli zmniejszyć użycie pestycydów w uprawach szparaga, a także wydłuży okres przydatności do spożycia, co ma istotne znaczenie z uwagi na trwałość tego warzywa.

Otrzymane szparagi będą się charakteryzować następującymi właściwościami:

  • wydłużonym terminem do spożycia,
  • niskim udziałem procentowym szparagów z objawami zgnilizny wierzchołków wpustek,
  • obniżoną zawartością substancji toksycznych w tym pestycydów.

Uprawa szparagów z technologią wykorzystania wody ozonowanej będzie się charakteryzować:

  • dużą wydajnością plonu,
  • lepszą siłą wzrostu,
  • niską obecnością pozostałości po pestycydach.        

Streszczenie praktyki

Możliwość zwalczania chorób za pomocą oprysku wodą ozonowaną znacząco zmniejsza koszty wykonywania zabiegów. Odpada koszt zakupu środka ochrony roślin — pryskamy substancją, którą sami wytwarzamy w opryskiwaczu. Oszczędność na jednym zabiegu to 100 - 400 zł na hektar - w zależności od ceny środka, który zastępujemy. Ozon z wody po wykonaniu swojej pracy zmienia się w tlen więc znika ryzyko pozostałości środków ochrony roślin w produkcie. Poprawia to bezpieczeństwo i zwiększa możliwości handlowe. Zastosowanie wody ozonowanej podczas mycia szparagów po zbiorze likwiduje zanieczyszczenia mikrobiologiczne - szparagi dłużej zachowują świeżość, nie psują się tak szybko. Pozwala to na dłuższy okres przydatności do spożycia produktu, co zwiększa atrakcyjność zarówno dla konsumentów jak i punktów sprzedaży. Ozonowanie karp szparaga przed wysadzeniem likwiduje konieczność stosowania zapraw pestycydowych i zmniejsza cenę za materiał nasadzeniowy a przy tym indukuje naturalną odporność roślin.       

Dodatkowe informacje

Aspektem ułatwiającym wdrażanie uzyskanego wyniku jest długoletnia działalność oraz sieć kontaktów lidera KST Konsulting sp. z o.o. w branży rolniczej. Nie do przecenienia jest także siła oddziaływania Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu - to jednostka naukowa o ugruntowanej pozycji, której prace są cenione zarówno przez  naukowców jak i przez praktyków.