Baza Grup Operacyjnych EPI

Podczerwień w rolnictwie

Niskotemperaturowe suszenie i modyfikacja jakości zbóż z wykorzystaniem technologii promieniowania podczerwonego HEATING Infrared.

Realizacja operacji przyczyni się do:

  • efektywnego wykorzystania zasobów,
  • rentowności gospodarczej i produktywności,
  • konkurencyjności wysoka jakość ziarna,
  • niskoemisyjności oraz przyjazności dla klimatu, oraz odporności na jego zmianę wykorzystanie energii elektrycznej do procesu suszenia. 

Technologia suszenia niskotemperaturowego z wykorzystaniem promieniowania podczerwonego pozwoli na oszczędzanie pozyskanych już ziaren poprzez podnoszenie ich jakości, usuwanie grzybów i pleśni. Wdrożenie technologii pozwoli na redukcję zużycia energii w porównaniu do konwencjonalnych metod, co wpływa na redukcję kosztów.

Planowana do wdrożenia technologia jest technologią zeroemisyjną, brak emisji CO2 dzięki zasilaniu elektrycznemu. Redukcja grzybów i pleśni oraz będących efektem ich oddziaływania mykotoksyn z ziarna pszenicy i kukurydzy dzięki promieniowaniu podczerwonemu przełoży się na wyższą jakość ziarna.

Działania podejmowane w ramach projektu

Opracowanie i wdrożenie nowej technologii. Suszarni niskotemperaturowej na podczerwień. Otrzymywanie po procesie suszenia wysokiej jakości ziarna pszenicy i kukurydzy. Redukcja poziomu występowania pleśni, grzybów. Zachowanie wysokiej wartości zboża.   

Główne korzyści z realizacji projektu

Wdrożenie innowacyjnej technologii pozwalającej na suszenie zbóż w podczerwieni przełoży się na ochronę środowiska naturalnego poprzez:

  • Redukcję energii wykorzystywanej w procesie suszenia dzięki następującym aspektom:
    • suszenie w podczerwieni, w porównaniu z tradycyjnym suszeniem konwekcyjnym, ma znacznie niższe jednostkowe zużycie energii na jednostkę masy odparowanej wilgoci,
    • proces odbywa się tylko w jednym cyklu suszenia,
    • odejście od gazu i oleju na rzecz energii elektrycznej.
  • Redukcję emisji CO2 do atmosfery.
  • Redukcja grzybów, pleśni, oraz będących ich efektem mykotoksyn z ziarna pszenicy i kukurydzy dzięki promieniowaniu podczerwonemu, co przełoży się na wzrost bezpieczeństwa spożywanej żywności.

Streszczenie praktyki

Wdrożenia technologii podczerwieni HEATING na skalę przemysłową będzie interesującym rozwiązaniem dla rolników i przedsiębiorców końcowych związanych z przetwarzaniem kukurydzy i pszenicy.

Rozwiązania te pozwolą przede wszystkim na otrzymanie wysokiej jakości produktu wysuszonego przy bardzo małym zużyciu energii w krótkim czasie. Zaproponowane przez nas urządzenia zasilane są tylko energią elektryczną, więc są zeroemisyjne. 
Proponowana suszarnia ma małe gabaryty i co najważniejsze nie potrzebuje pozwoleń na budowę,

Dodatkowe informacje

Operacja przyczyni się do realizacji czwartego celu EPI na rzecz wydajnego i zrównoważonego rolnictwa: tworzenie pomostów między najnowszą wiedzą badawczą i technologią a rolnikami, społecznościami wiejskimi, przedsiębiorcami, organizacjami pozarządowymi i usługami doradczymi. Grupa Operacyjna "Podczerwień w rolnictwie" została zawiązana w celu realizacji operacji mającej na  celu podniesienie jakości i bezpieczeństwa spożycia pszenicy i kukurydzy (zachowanie wartości odżywczych i mikrolementów przy jednoczesnej eliminacji mykotoksyn z ziarna).

Grupa Operacyjna poprzez swoją strukturę ma również na celu tworzenie pomostów między najnowszą wiedzą badawczą i technologią w zakresie produkcji roślin zbożowych a rolnikami, jednostką naukową i podmiotami doradczymi.