Baza dobrych praktyk

Mało znane rośliny energetyczne i możliwości ich wykorzystania w gospodarstwie rolnym

Celem operacji było zwiększenie wiedzy wśród 50 uczestników projektu na temat uprawy topinamburu, miskanta olbrzymiego i róży wielokwiatowej oraz możliwości ich wykorzystania w celach energetycznych. Ma to zachęcić rolników do uprawy tych roślin oraz do zagospodarowania trudnych w uprawie terenów rolniczych i nieużytków. Ważnym elementem operacji była konferencja oraz wyjazd studyjny do gospodarstwa rolnego zajmującego się uprawą roślin energetycznych, co pozwoliło na podniesienie wiedzy i zaznajomienie się z agrotechniką z tego zakresu. 

Zrealizowane działania

Świętokrzyska Izba Rolnicza ze względu na ważność i ciekawość tematu wyszła z inicjatywą przybliżenia zagadnień grupie osób zainteresowanych uprawą roślin energetycznych. Forma konferencji została wybrana ze względu na możliwość dotarcia do szerokiej grupy odbiorców z terenu województwa świętokrzyskiego oraz bezpośredniego przekazu zagadnień od ekspertów. Przewidziana na zakończenie konferencji dyskusja pozwoliła na uzyskanie odpowiedzi na wszelkie pytania oraz stworzyła możliwość wyjaśnienia wątpliwości przez ekspertów i możliwości podzielenia się poglądami w grupie osób rekrutowanych na konferencję.

Następnie wyjazd studyjny pokazał uprawę od strony praktycznej. 31 sierpnia 2022 r. w Ekologicznym Gospodarstwie pana Szymona Płusy odbiorcom projektu zaprezentowano plantację i sposoby uprawy topinambura jako rośliny energetycznej, odbył się pokaz ścinania łodyg i kopania bulw. Pokazano, jak przygotować produkcję peletu z łodyg i bulw topinambura. Zaprezentowano również sadzonki miskanta olbrzymiego i róży wielkokwiatowej. Podano praktyczne wskazówki wynikające z agrotechniki tych roślin.

Osiągnięte rezultaty

Rezultatem projektu było przeszkolenie grupy 50 osób, które nabytą wiedzę będą mogły wdrażać w swoich gospodarstwach, co wpłynie pozytywnie na wzrost ich dochodów, a tym samym na poprawę jakości życia. Ich przykład oddziałuje pozytywnie na innych mieszkańców obszarów wiejskich województwa świętokrzyskiego.

Realizacja operacji w postaci konferencji połączonej z wyjazdem studyjnym jest najbardziej odpowiednią metodą do osiągnięcia zamierzonych celów, tj. zapoznania z danym tematem 50-osobowej grupy docelowej i zaprezentowania jej określonych zagadnień merytorycznych popartych przykładami praktycznymi z gospodarstwa prowadzącego już takie formy działalności. Jest to bardzo ważny element procesu edukacyjnego — uczenie się przez doświadczenie, w którego trakcie można podjąć dyskusję, wyrazić opinie i dokonać wymiany poglądów.