Baza dobrych praktyk

Wyszukiwanie zaawansowane
Obszar realizacji projektu:
Wyczyść filtry
Agrotronika i informatyzacja w mechanizacji rolnictwa - wyzwania w diagnostyce, serwisie i naprawie nowoczesnych urządzeń rolniczych – szansa na sukces w zawodzie przyszłości
Warmińsko - Mazurski Ośrodek Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Olsztynie

Przeprowadzone w ramach projektu zajęcia praktyczne jak i teoretyczne okazały się świetną innowacyjną formą przekazywania wiedzy na temat nowoczesnych rozwiązań i zasad funkcjonowania systemów mechatronicznych stosowanych w pojazdach i maszynach rolniczych tj.: agrotronika, sensoryka, aktoryka, elektronika, automatyka, czy sterowniki programowalne. Uczestnicy poznali najnowsze rozwiązania stosowane w agrotronice, które wynikają z wprowadzania nowych technologii informatycznych w mechanizacji rolnictwa. Efektem szkolenia niewątpliwie było zwiększenie świadomości i umiejętności uczestników w zakresie diagnostyki, serwisu i naprawy najnowocześniejszych urządzeń rolniczych, ale także zbudowanie sieci kontaktów potencjalnych pracowników z pracodawcami - producentami i dystrybutorami sprzętu rolniczego.

Lokalne Partnerstwa Wodne
Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Minikowie

Głównym zadaniem operacji było zainicjowanie współpracy oraz stworzenie sieci kontaktów między lokalnym społeczeństwem a instytucjami i urzędami, w zakresie gospodarki wodnej na obszarach wiejskich ze szczególnym uwzględnieniem rolnictwa. Przedmiotem operacji było powołanie Lokalnych Partnerstw Wodnych, obejmujących swym zasięgiem 10 powiatów aleksandrowski, brodnicki, bydgoski, chełmiński, grudziądzki, inowrocławski, radziejowski, toruński, włocławski, żniński.

Dziedzictwo dla przyszłości
LGD Zalew Zegrzyński

Projekt Dziedzictwo dla Przyszłości jest doskonałym przykładem na działanie aktywizujące i integrujące różne grupy społeczne. W ramach działań projektowych młodzi ludzie m.in realizowali wywiady z seniorami. Dzięki temu obie grupy wiekowe miały okazję wzajemnie się poznać, a projekt przyczynił się do tworzenia więzi międzypokoleniowych. Inną równie ważną wartością dodaną jest zatrzymanie wspomnień dla przyszłych pokoleń w postaci zebranych materiałów. Dzięki nagraniom audio/video oraz zebranym materiałom fotograficznym wiedza i wspomnienia  pozyskane od seniorów przez uczestników projektu mogą być przekazywane szerszemu gronu młodych ludzi oraz następnym pokoleniom. Utrwalenie wspomnień seniorów w postaci nagrań pozwoli na ocalenie lokalnej historii od zapomnienia.

 

„BIZnet” – nauka przedsiębiorczości z wykorzystaniem internetowej gry ekonomicznej
Stowarzyszenie “Razem na wyżyny”

Projekt „BIZnet” – nauka przedsiębiorczości z wykorzystaniem internetowej gry ekonomicznej, dał szkołom możliwość nauki przedsiębiorczości w sposób praktyczny i atrakcyjny dla młodzieży. Projekt obejmował przeszkolenie nauczycieli, przeprowadzenie warsztatów dla uczniów, wsparcie eksperckie, konkurs dla uczniów oraz konferencję podsumowującą. Poprzez rywalizację uczniowie pogłębiali swoją wiedzę z zakresu zasad rynkowych, zarzadzania firmą, odpowiedzialności za podejmowane decyzje. Symulacje dały możliwość spróbowania swoich sił w prowadzeniu firmy, a konkurs wyłonił zespół, który poradził sobie najlepiej, osiągnął największy zysk i znalazł się na szczycie listy rankingowej.

Objazdowy Warsztat Kreatywny
Objazdowy Warsztat Kreatywny

W ramach projektu założono firmę docierającą do najmniejszych sołectw powiatu płońskiego z ofertą innowacyjnych (dotychczas dostępnych tylko w miastach) zajęc dodatkowych dla młodzieży. Prowadzone zajęcia, warsztaty, wykłady, spotkania familijne, konkursy kierowane są przede wszystkim do dzieci i młodzieży (a także ich rodzin), wywodzących się  z małych miejscowości i wsi powiatu płońskiego, czyli terenów bardzo często narażonych na wykluczenie społeczne, słabszy dostęp do dóbr kultury, czy oferty edukacyjnej.

Manufaktura Różana z Izbą Produktu Lokalnego
„Manufaktura Różana” Jolanta Mazurkiewicz

Projekt powstał w ramach naboru grantowego prowadzonego przez Lokalną Grupę Działania „Zielony Pierścień  w ramach Programu „EUROszansa dla Lubelszczyzny – budowanie konsensusu społecznego na rzecz zrównoważonego rozwoju subregionu w krajobrazie kulturowym trójkąta turystycznego: Nałęczów – Puławy – Kazimierz Dolny.  W ramach projektu powstała infrastruktura turystyczna oraz zakupiony został sprzęt i wyposażenie do manufaktury Różanej oraz Izby Produktu Lokalnego.

PROSNA - Popłyń rzeką, otwórz się na atrakcje
Wielkopolskie Stowarzyszenie „Wspólnie dla Przyszłości”

Aktywny wypoczynek w otoczeniu fauny i flory, to coraz częstszy sposób spędzania wolnego czasu. Dostrzegając potrzeby mieszkańców i turystów w zakresie poprawy infrastruktury turystycznej, jak również doceniając walory przyrodnicze obszarów zlokalizowanych na obszarze powiatu kaliskiego i pleszewskiego, zrealizowano unikatowy projekt współpracy, którego efektem było stworzenie infrastruktury turystycznej wzdłuż rzeki Prosny.     

Wpływ Produktów Lokalnych na rozwój turystyki
Nyskie Księstwo Jezior i Gór

Projekt  polegał na stworzeniu podstaw do budowy Centrum Produktu Lokalnego w postaci opracowania strategii Centrum Produktu Lokalnego. Składał się z następujących elementów: warsztaty, wyjazd studyjny, film promocyjny, stoiska wystawiennicze, analiza ekspercka. W efekcie realizacji operacji uczestnicy zdobyli umiejętności promocji i sprzedaży produktów lokalnych rękodzielników, przetwórców, producentów i osób zajmujących się turystyką, a także uzyskali wiedzę i umiejętności pozwalające na prowadzenie Centrum Produktu Lokalnego, w tym powielanie dobrych praktyk nabytych podczas wyjazdów studyjnych. Dodatkowo poszerzyli wiedzę i umiejętności do prowadzenia warsztatów, organizacji wizyt, tworzenia produktów turystycznych i szeroko pojętej promocji obszarów wiejskich i atrakcji turystycznych regionu.

Atrakcje regionu LGD Kwiat Lnu z podziałem na obiekty sakralne, cuda natury, atrakcje dla aktywnych i zabytki
Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne „Granica”

Interaktywna mapa Bramy Sudetów Środkowych czyli Krainy zamkniętej w szczególe to innowacyjny pierwszy w Polsce produkt turystyczny, który po zeskanowaniu kodu QR umożliwia poznanie i swobodne poruszanie się po obszarze 8 gmin Lokalnej Grupy Działania Kwiat Lnu (powiatu kamiennogórskiego i wałbrzyskiego).

 

Paszport Odkrywcy Geoparku Kraina Wygasłych Wulkanów
Stowarzyszenie Kaczawskie

Projekt zakładał wydruk paszportu jako narzędzia do promocji podmiotów działających na obszarze Partnerstwo Kaczawskie oraz rozpowszechnienie go w regionie.

Wyświetlanie rezultatów od 61 do 70 z 161