Baza dobrych praktyk

Wyszukiwanie zaawansowane
Obszar realizacji projektu:
Wyczyść filtry
Bocian biały symbolem wsi.
Koło Gospodyń Wiejskich Żeroniczki

„Bocian biały symbolem wsi” to inicjatywa mieszkańców wsi Żeroniczki na rzecz zapewnienia bocianom oraz innym, mniejszym gatunkom ptaków, bezpiecznych miejsc do gniazdowania. Stworzono „ptasi raj”, który zdecydowanie poprawił sytuację bytową ptactwa w rejonie. Dodatkowo społeczność wsi została zintegrowana i zaktywizowana wokół sprawy bocianów, odbyły się spotkania tematyczne i piknik.

Spirit Holidays luksusowe noclegi pod namiotem
Rafał Boguszewski

„Spirit Holidays” luksusowe noclegi pod namiotem stworzono by zaadaptować teren trudny w użytkowaniu rolniczym i stworzyć dodatkowe źródło dochodu. Wykonano namiot glampingowy, usytuowany pośród łąk i borów sosnowych na terenie turystycznej gminy Turawa. Dzięki temu powstał ekskluzywny obiekt agroturystyczny, prowadzony z dbałością o ekologię, oferujący produkty spożywcze od lokalnych rolników i promujący atrakcje turystyczne Opolszczyzny.

Cztery pory roku na Kaszubach Północnych - tworzenie marki turystycznej Kaszub Północnych poprzez przygotowanie i promocję oferty przyrodniczej.
Stowarzyszenie Turystyczne "Kaszuby Północne" Lokalna Organizacja Turystyczna

„Cztery pory roku na Kaszubach Północnych” - tworzenie marki turystycznej Kaszub Północnych poprzez przygotowanie i promocję oferty przyrodniczej to projekt, którego celem było wydłużenie sezonu turystycznego z najbardziej kojarzonego z wypoczynkiem nad morzem lata, na cały rok. Aby to osiągnąć wydano przewodniki turystyczne oraz mapy na każdą porę roku w języku polskim i angielskim, zbudowano ciekawą stronę internetową oraz przeprowadzono konferencje i wizyty studyjne.

Utworzenie Zagrody Edukacyjnej Pszczelandia
Pasieka Pucer Dariusz Pucer

Projekt Zagrody Edukacyjnej Pszczelandia skupia się głównie na tematyce pszczelarskiej. Ma na celu nie tylko ochronę pszczół, ale również edukację społeczeństwa na temat ekologii, roli tych owadów w przyrodzie i znaczenia pszczelarstwa dla gospodarki. 

Zagroda oferuje różnorodne atrakcje dla odwiedzających, takie jak prezentacje i warsztaty, możliwość podglądania pszczół w naturalnym środowisku, a także degustacje i sprzedaż produktów pszczelich. To sprawia, że Pszczelandia staje się nie tylko miejscem do nauki, ale również przyjazną przestrzenią spędzania wolnego czasu dla całych rodzin. 

Projekt ma znaczący wpływ społeczny, ponieważ wspiera lokalnych pszczelarzy, przyczynia się do ochrony środowiska i promuje zrównoważony rozwój wiejskich społeczności. Przynosi również wymierną korzyść finansową dla właścicieli i zatrudnionych pracowników.

Kudłaty Zakątek – miejsce edukacji ekologicznej
Jarosław Lennert, Marta Maciejewska-Lennert

„Kudłaty zakątek” jest w ekologicznym gospodarstwem zajmującym się ekstensywną hodowlą krów rasy Scottisch Highland Cattle, samowystarczalnym pod względem produkcji paszy. W gospodarstwie uprawia się także len złocisty odmiany „Jantarol” oraz znajduje się mini zoo ze zwierzętami, z którymi można prowadzić zwierzo-terapię. Dzięki m.in. finansowaniu z PROW zmodernizowono budynki oraz zakupiono maszyny rolnicze zwiększające wydajność ekologicznej uprawy roślin. Gospodarze prowadzą działania edukacyjne, których celem jest zaprezentowanie różnym grupom społecznym (innym rolnikm, dzieciom, osobom starszym, niepełnosprawnym, zagrożonym wykluczeniem społecznym) produkcji rolniczej w duchu poszanowania i zachowania środowiska naturalnego, w tym zwierząt.

Przetwórstwo i sprzedaż produktów rolnych z Zagrody na Pograniczu
Joachim Marczinski Gospodarstwo Ogrodniczo - Hodowlane Zagroda na pograniczu

Gospodarstwo ogrodniczo-hodowlane Państwo Marczinscy  prowadzą od  1993r. Na początku uprawiali warzywa w tunelach foliowych. W 2014 roku zakupili pierwsze kozy. Od 2017 roku rozszerzyli swoją działalność o produkcję serów na bazie mleka koziego. W tej chwili stado kóz liczy 180 sztuk, a serowarnię w 2020r. doposażono w nowoczesne urządzenia zakupione za środki z PROW 2014-2020,  usprawniające pracę i pozwalające wzbogacić ofertę o nowe rodzaje produktów.

 

Bee4You – Manufaktura naturalnych świec
Anna Iwanowska-Kaszewska

Operacja polegała na założeniu przez Panią Annę Iwanowską-Kaszewską nowej działalności gospodarczej – przedsiębiorstwa produkcyjno-handlowego. W ramach projektu zaadaptowane i wyposażone zostały pomieszczenia do produkcji świec z naturalnego wosku pszczelego.

Organizacja eko-przyjaznych wesel w szczególności w zakresie dekoracji z wykorzystaniem lokalnych i sezonowych produktów rolnych.
Katarzyna Ginda-Kopeć

Operacja polegała na założeniu przez Panią Katarzynę Gindę-Kopeć nowej jednoosobowej działalności gospodarczej – przedsiębiorstwa usługowego oferującego organizację eko-przyjaznych wesel z wykorzystaniem lokalnych dekoracji, sezonowych produktów rolnych i wyłącznie naturalnych surowców takich jak: len, bawełna, juta, mech, kora, papier, drzewo, owoce lasu, drewniane meble, energooszczędne oświetlenie.

Agroliga 2022 - Krautex
PH Krautex

Przedsiębiorstwo Handlowe Krautex, które powstało w 1992 roku , cały czas prężnie rozwija się na rynku handlowym w Polsce jak i za granicą naszego kraju.

Zajmuje się przetwórstwem, produkcją oraz handlem ziołami leczniczymi i przyprawowymi. Głównymi produktami działalności firmy są: tymianek pospolity, melisa lekarska, mięta pieprzowa, kozłek lekarski, rumianek pospolity oraz rumian szlachetny.

Innowacyjne rozwiązania w hodowli owiec i kóz w rozwoju przedsiębiorczości obszarów wiejskich
Warmińsko-Mazurski Ośrodek Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Olsztynie

Głównym założeniem projektu było przekazanie uczestnikom wiedzy w zakresie chowu i hodowli owiec i kóz, innowacyjnych rozwiązań technologicznych, procesowych i organizacyjnych oraz systemów jakości żywności pochodzącej od tych zwierząt, które mają przyczynić się do wzrostu produkcji produktów pochodzących od tych zwierząt. Projekt skierowany został do uczniów szkół rolniczych.

Działania w ramach projektu koncentrowały się głównie na udziale młodzieży w szkoleniach z elementem warsztatu, podczas których młodzież miała możliwość przeprowadzenia korekcji racic czy wykonania badanie metodą USG przyżyciowej oceny umięśnienia i otłuszczenia u owiec i kóz. Ponadto została opracowana broszura, upowszechniająca założenia projektu.

 

Wyświetlanie rezultatów od 51 do 60 z 161