Baza dobrych praktyk

Wyszukiwanie zaawansowane
Obszar realizacji projektu:
Wyczyść filtry
Innowacyjne rozwiązania w produkcji rolniczej sposobem na wzrost konkurencyjności na rynku, odbudowę bioróżnorodności oraz mitygację zagrożeń klimatyczno-środowiskowych
Konsorcjum Natura Bioróżnorodności Stobrawy

W poszukiwaniu antidotum na współczesne zagrożenia klimatyczne i cywilizacyjne, ludzie powinni powrócić do natury, do jej bioróżnorodności i tam szukać rozwiązań. Takich pomysłów dostarcza realizowany przez Konsorcjum „Natura Bioróżnorodności Stobrawy” projekt. Celem operacji jest wypracowanie rozwiązań w technologii produkcji naturalnej odporności pozwalających na utrzymanie stabilności i pewności produkcji rolniczej z plonami o prozdrowotnych właściwościach, poprawiającymi efektywność ekonomiczną i konkurencyjność na rynku oraz odbudowa ekosystemów i bioróżnorodności w połączeniu z ochroną środowiska i klimatu.

Restrukturyzacja małych gospodarstw
Gospodarstwo ekologiczne u Królów

Państwo Królowie z wielką pasją prowadzą ekologiczne gospodarstwo rolne. Sprzedają swoje produkty w ramach RHD. W konsekwencji udziału w projekcie nastąpił wzrost ekonomiczny oraz społeczny gospodarstwa, teraz jest ono wydajniejsze i bardziej otwarte na kolejne inicjatywy.

Utworzenie i urządzenie szlaku gąsek na terenie wsi Gąsiorowice - Szlak Gąski produktem lokalnym Gąsiorowic
Stowarzyszenie Odnowy Wsi Gąsiorowice

Projekt utworzenia i urządzenia szlaku gąsek na terenie wsi Gąsiorowice miał mieć wymiar edukacyjny głównie dla lokalnej społeczności, jednak niespodziewanie stał się atrakcją turystyczną napędzająca miejscowość, z której korzystają jej wszyscy mieszkańcy. Inicjatywa mocno zintegrowała społeczność oraz wzmocniła patriotyzm lokalny.

Zagospodarowanie przestrzeni publicznej poprzez wykonanie Miasteczka Ruchu Drogowego w miejscowości Turka
Gmina Wólka

Miasteczko ruchu drogowego to przedsięwzięcie, które ma na celu wprowadzenie dzieci oraz młodzieży szkolnej w podstawy bezpiecznego zachowania się w ruchu drogowym. Podmiejska gmina Wólka zamieszkana jest głównie przez młode rodziny z małymi dziećmi. Przez to pojawiło się zapotrzebowanie na stworzenie miejsca do spędzania wolnego czasu, a przy okazji edukacji z zakresu zasad w ruchu drogowym już od najmłodszych lat. Projekt promuje jazdę na rowerze oraz bezpieczeństwo na drodze. Podnosi również atrakcyjność miejscowości.

Założenie Zagrody Edukacyjnej Warmińska Pszczoła jako sposób na dywersyfikację dochodu i uniknięcie sezonowości, a także odpowiedź na edukacyjną potrzebę społeczną
Katarzyna Maziec / Zagroda Edukacyjna Warmińska Pszczoła

Zagroda Edukacyjna Warmińska Pszczoła to innowacyjne połączenie pszczelarstwa, turystyki i edukacji. Dzięki temu dociera do dużego grona odbiorców z terenu całej Polski, budując świadomość pszczelarską, ekologiczną oraz jakości produktów pochodzących z gospodarstw rolnych już w najmłodszych pokoleniach. Założenie i rozwój Zagrody Edukacyjnej zdywersyfikowało dochody i uodporniło na kryzysy i sezonowość prowadzących ją gospodarzy.

Rewitalizacja rynku w Sulistrowicach
Stowarzyszenie Sulistrowice

Stowarzyszenie Sulistrowice, powołane przez mieszkańców wsi Sulistrowice, odnowiło zaniedbany rynek -  zaaranżowało klimatyczne i atrakcyjne miejsce wypoczynku w tzw.
saloniku, gdzie można wygodnie usiąść na rozmowę, a obok na tablicach informacyjnych zapoznać się z topografią sołectwa, bieżącymi wydarzeniami oraz historią 670-letniej wsi. Wspólne prace przy projekcie zintegrowały mieszkańców, a efekt końcowy jest powodem ich dumy. Ta inicjatywa zainspirowała również poprawę estetyki we wszystkich obejściach wsi, wpłynęła też na rozwój turystyki na obszarze całego sołectwa.

Utworzenie obiektu pełniącego funkcje kulturalne poprzez budowę świetlicy w Wymysłowie
Gmina Kunów

W ramach projektu została wybudowana świetlica wiejska, która stała się miejscem integrującym lokalną społeczność, umożliwiającym aktywne i kreatywne spędzanie czasu dla każdej grupy wiekowej. Stworzono odpowiednie, profesjonalnie wyposażone, zaplecze do aktywności różnorodnych grup zainteresowań oraz pasjonatów. 

400 lecie nadania wsi Suche i Ząb –nagranie filmów dokumentujących powstanie miejscowości wsi Suche i Ząb, wydanie tomu wierszy „Moje Suche” oraz organizacja wystawy malarzy oraz twórców ludowych.
Stowarzyszenie Rozwoju Podtatrza

Główną potrzebą realizacji projektu było upamiętnienie rocznicy 400-lecia założenia wsi Suche i Ząb, nadanie obchodom wymiaru święta kultury oraz wprowadzenie elementów Smart Village. Aby to uzyskać wydano tomik poezji pt. „Moje Suche” autorstwa lokalnej poetki, nagrano dwa filmy promujące miejscowość (rys historyczny miejscowości, rozmowa z autorką wierszy) oraz opracowano aplikację mobilną „Suche - gra terenowa”. Zwieńczeniem projektu było wydarzenie edukacyjno-promocyjne - promocja tomiku wierszy oraz wernisaż wystawy prac artystów z regionalną oprawą muzyczną i śpiewaczą. Dzięki temu umożliwiono mieszkańcom poznanie własnych korzeni i kultywowanie dziedzictwa lokalnego, zintegrowano społeczność oraz poszerzono ofertę turystyczną miejscowości. 

Mobilny Punkt Wspólnej Sprzedaży
Sudeccy Producenci / Tomasz Lewandowicz

Celem projektu Mobilny Punkt Wspólnej Sprzedaży było zorganizowanie wspólnej sprzedaży oraz promocji produktów wytwarzanych przez członków grupy operacyjnej Producenci Sudeccy. Za pomocą mobilnego punktu sprzedaży produktów, aplikacji na urządzenia mobilne oraz wspólnych materiałów i działań promocyjnych udało się zwiększyć dochodowość przedsięwzięcia. A dzięki inwestycjom w rozwój gospodarstw, miejsc produkcji i przetwórstwa poprawiomo efektywność, poszeżono asortyment produkowanych wyrobów oraz poprawiono jakość produktów.

Budowa rekreacyjnego niskoemisyjnego obiektu mającego na celu rozwój prowadzonej działalności poprzez wprowadzenie nowatorskich usług turystycznych
FHU Katarzyna Pukalska

„Międzywierchami” to miejsce noclegowe o wysokim standardzie, położone w malowniczej okolicy, w której brakuje tego typu obiektów.  Dom pod wynajem mieści się w Gorcach, jest ekologiczny, niskoenergetyczny, ogrzewany za pomocą pompy ciepła i kominka na pelet. Zdobył wysokie oceny na Booking i spełnia wiele kryteriów związanych z ekologicznymi wartościami, jakością usług i wpływem na lokalną społeczność. Projekt wyróżnia się swoim holistycznym podejściem do ochrony środowiska. Jego wyjątkowość tkwi w tym, że łączy rozwijający się biznes turystyczny z troską o ekosystemy i przyczynia się do zrównoważonego rozwoju regionu. Pokazuje, że ochrona środowiska i rozwijanie działalności gospodarczej mogą iść w parze.

Wyświetlanie rezultatów od 41 do 50 z 161