Baza dobrych praktyk

Wyszukiwanie zaawansowane
Obszar realizacji projektu:
Wyczyść filtry
Smaki Leśnej Krainy Górnego Śląska
Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „Leśna Kraina Górnego Śląska”

Operacja polegała na przeprowadzeniu konkursu „Smaki Leśnej Krainy Górnego Śląska”, w ramach którego restauratorzy, organizacje tj. KGW i stowarzyszenia z obszaru LGD oraz mieszkańcy będący miłośnikami gotowania zgłaszali w 4 kategoriach (przystawka, danie główne, deser oraz dania dla dzieci) przepisy lokalnej kuchni ze zdjęciami dań oraz eko porady, czyli wskazówki jak gotować i planować posiłki, aby nie marnować żywności. Jury wybrało 24 najlepsze przepisy, a zwycięzców uhonorowano gadżetami kulinarnymi z logo LGD i produktami lokalnymi. 10 wybranych przepisów przedstawiono w formie krótkich filmów zamieszczonych na YouTube. Wydano książkę zawierającą przepisy laureatów i ich eko porady. Powstałe materiały i gadżety rozdysponowano m.in. wśród restauracji, gmin z terenu LGD w ramach promocji lokalnych tradycji kulinarnych.

Agroliga - Grażyna i Sławomir Leończuk
Grażyna i Sławomir Leończuk

Państwo Grażyna i Sławomir Leończukowie prowadzą gospodarstwo rolne specjalizujące się w produkcji surowego mleka krowiego wysokiej jakości oraz hodowli mydła mięsnego. Rozwój ich działalności nastąpił po modernizacji obory stanowiskowej i ubogaceniu parku maszynowego.

AgroLiga 2023 – Gospodarstwo Rolne Daniel Malicki
Gospodarstwo Rolne Daniel Malicki

Gospodarstwo Pana Daniela Malickiego zajmuje 370 ha. Są w nim dwa kierunki produkcji: chów i hodowla owiec oraz produkcja roślinna - zarówno konwencjonalna jak i ekologiczna. Ważną gałęzią działalności jest także przetwórstwo jagnięciny.  W gospodarstwie utrzymywanych jest ok. 1300 szt. owiec. Produkcja roślinna prowadzona przez pana Daniela to rzepak ozimy, pszenica, trawa nasienna i pszenica orkisz.

Agroliga - Gospodarstwo Rolne Łukasz Pergoł
Gospodarstwo Rolne Łukasz Pergoł

Gospodarstwo Rolne Łukasza Pergoła miało szansę na rozwój dzięki funduszom unijnym. W ramach programu PROW 2007-2013 oraz PROW 2014-2020 unowocześniono park maszynowy. Z działań PROW zakupiono ciągniki rolnicze 116 KM i 200 KM, opryskiwacz polowy o pojemności 6900 litrów oraz przyczepy rolnicze.

Agroliga - Zakład Metalowy „Agromasz” Gruszczewski Janusz
Zakład Metalowy „Agromasz” Gruszczewski Janusz

Główny profil produkcji przedsiębiorstwa to urządzenia i osprzęt dla rolnictwa. Firma sprzedaje swoje produkty zarówno na rynku krajowym, jak i na zagranicznym. W ramach Regionalnego Programu Operacyjnego województwa warmińsko-mazurskiego na lata 2014-2020, przedsiębiorstwo uruchomiło produkcję innowacyjnych ładowaczy czołowych przystosowanych do pracy z ciągnikami o mocy powyżej 140 kW. Operacja składała się z dwóch faz: inwestycji materialnych (uzbrojenie zakładu w odpowiednie maszyny i urządzenia) oraz implementacji do produkcji rezultatów prac badawczo-rozwojowych.

Produkty pszczele jako turystyczna marka regionu.
Beskidzkie Stowarzyszenie Rozwoju Obszarów Wiejskich i Kształcenia Ludności

Operacja polega na organizacji wyjazdu studyjnego na Kurpie oraz Podlasie skierowanego do pszczelarzy oraz pracowników instytucji około rolniczych województwa śląskiego, w ramach transferu wiedzy i dobrych praktyk w zakresie budowy marki turystycznej na bazie produktów pszczelich i ich innowacyjnego wykorzystania.

Polisensoryczne warsztaty z zakresu hortiterapii w przestrzeni warsztatowej ogrodu sensorycznego na terenie PZN Centrum Edukacyjno-Leczniczo-Rehabilitacyjnego dla Dzieci i Młodzieży „Zameczek” w Rudołtowicach.
Polski Związek Niewidomych Centrum Edukacyjno-Leczniczo-Rehabilitacyjne dla Dzieci i Młodzieży

Operacja zakładała realizację nowej usługi społecznej w postaci polisensorycznych warsztatów z zakresu hortiterapii w specjalnie przygotowanej przestrzeni warsztatowej ogrodu sensorycznego na terenie PZN Centrum Edukacyjno-Leczniczo-Rehabilitacyjnego dla Dzieci i Młodzieży „Zameczek” w Rudołtowicach. Projekt obejmował stworzenie przestrzeni warsztatowej obejmującej system ścieżek dla osób z niepełnosprawnością ruchową, w tym poruszających się na wózkach inwalidzkich, a także takie rozmieszczenie roślinności i innych elementów małej infrastruktury, aby była dostępna dla wszystkich jej użytkowników (osób z niepełnosprawnościami oraz w pełni sprawnych). Następnie w ramach projektu odbyły się szkolenia: z zakresu prowadzenia zajęć z hortiterapii dla pracowników „Zameczku” oraz z zakresu hortiterapii dla podopiecznych ośrodka i mieszkańców obszaru LSR w formie cyklu warsztatów polisensorycznych odbywających się przez cały okres realizacji operacji.

Przebudowa amfiteatru przy Centrum Edukacji i Kultury „Szklany Dom” w Ciekotach oraz zakup wyposażenia
Gmina Masłów

Centrum Edukacji i Kultury „Szklany Dom” oraz dworek Stefana Żeromskiego to wyjątkowy i innowacyjny projekt na mapie regionu świętokrzyskiego i całej Polski. Wyróżnia go wielopłaszczyznowość i wykorzystanie bazowania na tradycji i kulturze polskiej wsi utrwalonej na kartach dzieł Stefana Żeromskiego. Obiekt powstał 12 lat temu i konieczny był jego remont oraz doinwestowanie.

Budowa placu zabaw i siłowni zewnętrznej w miejscowości Krościna Wielka
Gmina Prusice

Projekt miał na celu stworzenie miejsca rekreacji i aktywności dla wszystkich mieszkańców wsi w każdym wieku - placu zabaw i siłowni plenerowej, jak również pobudzenie ich do dalszych inicjatyw na rzecz Krościny Wielkiej. Założeniem zadania była też edukacja, wzmocnienie świadomości oraz podniesienie wiedzy społeczności lokalnej w zakresie ochrony środowiska i przeciwdziałania zmianom klimatycznym. 

Legendy z Leśnej Krainy Górnego Śląska
Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „Leśna Kraina Górnego Śląska”

Operacja polegała na przeprowadzeniu konkursu plastycznego „Legendy z Leśnej Krainy Górnego Śląska”, w ramach którego dzieci zgłaszały treści ulubionych legend z obszaru LGD wraz z rysunkiem tematycznym. 

Wyświetlanie rezultatów od 21 do 30 z 161