Baza dobrych praktyk

Wyszukiwanie zaawansowane
Obszar realizacji projektu:
Wyczyść filtry
Budowa obserwatorium astronomicznego CWINT z obrotową kopułą w Parzynowie
Stowarzyszenie "Centrum Wiedzy i Nowych Technologii im. Jana Pawła II" (CWINT)

W miejscowości wiejskiej liczącej około 500 mieszkańców wybudowano obserwatorium astronomiczne pozwalające na całoroczne, profesjonalne obserwacje i badanie ciał niebieskich oraz zjawisk astronomicznych. Powstały obiekt umożliwia kontakt i współpracę z ośrodkami edukacyjno-naukowymi krajowymi i zagranicznymi w miejscowości, gdzie wcześniej było to dużą abstrakcją. Umożliwienie pogłębiania wiedzy z astronomii i nauk przyrodniczych, wymiany doświadczeń, zarówno przez najmłodszych, jak i starszych jest główną wartością dodaną tego projektu.  

Etno - design – Dochodowa tradycja
Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury

Operacja polega na pokazaniu mieszkańcom wsi, w gminach, w których jest wysokie bezrobocie możliwości zarobkowania z wykorzystaniem dziedzictwa kulturowego – tradycyjnych ludowych wzorów używanych w tkactwie, wycinance, zdobnictwie architektonicznym i obrzędowym. Uczestnicy nabędą praktyczną umiejętność wykorzystania różnych technik artystycznych do prowadzenia działalności gospodarczej opartej na wytwarzaniu strojów i przedmiotów zawierających motywy ludowe.

Aktywni przez @ - międzypokoleniowe podnoszenie kompetencji cyfrowych
Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji w Chmielnie.

Operacja zakładała organizację zajęć szkoleniowo- warsztatowych dla seniorów z udziałem młodych mieszkańców gminy Chmielno w roli tutorów w celu podniesienia kompetencji społecznych i cyfrowych uczestników projektu. Przeprowadzone zajęcia polegały na zaznajomieniu seniorów z możliwościami technicznymi jakie daje Internet, zdobyciu praktycznych umiejętności posługiwania się sprzętem komputerowym i jego oprogramowaniem, gromadzeniu, selekcjonowaniu, interpretowaniu i wykorzystywaniu różnorodnych informacji oraz przygotowaniu seniorów do wykorzystywania technologii informacyjnej w życiu codziennym. Międzypokoleniowość projektu miał walor integracji młodzieży i seniorów.  

Edukatorzy Silver Sharing
Federacja Organizacji Socjalnych Województwa Warmińsko-Mazurskiego FOSa

Operacja zakłada organizację szkoleń, wyjazdu studyjnego oraz seminarium z zakresu metodyki  pracy z i na rzecz osób starszych z terenów wiejskich oraz przeprowadzenie niezbędnych badań i wydanie monografii pt.

„Syndrom znikającej ławeczki czyli o uwarunkowaniach aktywności seniorów w środowiskach wiejskich”. 

Artystycznie i apetycznie, czyli sztuka na gościnnym stole
Małopolska Izba Rolnicza

Projekt pt. „Artystycznie i apetycznie, czyli sztuka na gościnnym stole” zakładał organizację zajęć warsztatowych dla rolników, właścicieli gospodarstw agroturystycznych, przedstawicieli KGW, przedstawicieli LGD oraz doradców z Województwa Małopolskiego. Podczas organizacji zajęć warsztatowych zwrócono uwagę na nowoczesne wzorce i techniki dekorowania potraw i nakrywania gościnnego stołu. Przeprowadzono 3 dwudniowe warsztaty, z tematyki dotyczącej aranżacji gościnnego stołu, wykonywania ozdób okolicznościowych oraz techniki carvingu i zdobienia pierników.

PULS Wsi czyli Partycypacja Umacnia Lokalną Synergię Wsi
Fundacja Centrum Inicjatyw Edukacyjnych

Projekt polegał na opracowaniu i upowszechnieniu poradnika w formie elektronicznej pt. PULS Wsi, czyli Partycypacja Umacnia Lokalną Synergię Wsi z rekomendacjami dotyczącymi animowania aktywności mieszkańców i partnerskiej współpracy na rzecz rozwoju obszarów wiejskich.  

 

 

Zespół ekspertów na rzecz wymogów ochrony środowiska i zmian klimatu
Instytut Zootechniki – Państwowy Instytut Badawczy

Realizacja operacji polegała na powołaniu i organizacji prac zespołu ekspertów. Każdorazowo, spotkania eksperckie obejmowały wykłady poświęcone wybranym elementom problematyki ochrony środowiska i przeciwdziałania zmianom klimatu, połączone z dyskusją uczestników.

Kierunek Rozwój
Warmińsko-Mazurska Izba Rolnicza

Dwudniowa konferencja połączona z warsztatami rozwoju osobistego, międzyregionalnym konkursem „Skarby Europy zaklęte w szkle” oraz prezentacją działalności uczestników. Konferencja poświęcona była promocji zrównoważonego rozwoju obszarów wiejskich, w szczególności dziedzictwa kulturowego, kulinarnego, kultywowania tradycji. Konferencja odbyła się w Olsztynie w dniach 12 – 13 października 2017 r.

Wyjazd studyjny do Portugalii w celu wymiany wiedzy z zakresu klęsk żywiołowych ze szczególnym uwzględnieniem suszy
Krajowa Rada Izb Rolniczych

Przedstawiciele środowiska rolniczego, działający w strukturach wojewódzkich izb rolniczych oraz specjaliści działający w obszarze instytucji rolniczych zaznajomili się ze sposobami radzenia rolników portugalskich oraz władz w sytuacji zagrożenia suszą. Zapoznali się z innowacyjną infrastrukturą stworzoną do irygacji pól uprawnych na bazie sztucznego zbiornika gromadzącego zasoby wodne oraz wód rzecznych, oraz wpływie suszy na sektor rolniczy i inne gałęzie gospodarki. 

XX Triada Teatralna pn. Weselna
Dębnowski Ośrodek Kultury

Triada Teatralna to od lat największy festiwal teatralny w regionie. W tym czasie do Dębna zjeżdżają amatorskie zespoły teatralne z całej Polski, aby zaprezentować premierowe przedstawienia, wymienić się doświadczeniami ucząc się od siebie nawzajem oraz wziąć udział w warsztatach z profesjonalistami.

Wyświetlanie rezultatów od 151 do 160 z 161