Baza Lokalnych Grup Działania

Województwo
Lokalna Grupa Działania „Kraina Łęgów Odrzańskich”

Rodzaj LGD: LGD

Fundusze

Fundusze Lokalnej Strategii Rozwoju:

  • Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich

Adres siedziby:
Rynek 5B
59-330 Ścinawa
Województwo dolnośląskie

Tel.: 509 347 189
WWW: https://lgdodra.pl/
E-mail: biuro@lgdodra.pl; prezes@lgdodra.pl

#dostęp do infrastruktury, #dostęp do usług, #dziedzictwo kulturowe, #gospodarstwa agroturystyczne, #klimat i środowisko, #krótkie łańcuchy żywności, #kształtowanie świadomości o zrównoważonym rolnictwie, #programy edukacji liderów, #projekty partnerskie, #smart village, #turystyka, #wsparcie przedsiębiorczości, #włączenie społeczne, #zagrody edukacyjne

Cel LSR 1:

ROZWÓJ ZRÓWNOWAŻONEJ OFERTY TURYSTYCZNEJ W OPARCIU O LOKALNE ZASOBY
Cel koncentruje się na wykorzystaniu i wzmocnieniu lokalnego potencjału w kierunku rozwoju szeroko rozumianej gospodarki czasu wolnego. Integruje przede wszystkim obszar gospodarczy, w tym rolnictwo oraz infrastrukturę wokół zdiagnozowanych potrzeb i potencjałów z uwzględnieniem trendów rozwojowych. Cel obejmuje połączenie interwencji w wybranych branżach związanych z gospodarką czasu wolnego nawiązujących do specyfiki obszaru oraz rozwój infrastruktury turystyczno-rekreacyjnej skupionej przede wszystkim wokół walorów Szlaku Odry. Takie uzupełniające się podejście ma szansę na osiągnięcie lepszych rezultatów i uzyskanie efektu synergii. Cel jest kontynuacją wcześniej wyznaczonego kierunku rozwoju oraz uzupełnieniem już podejmowanych działań wzdłuż Odry, np. w zakresie budowy marin i przystani.

Przedsięwzięcia:

  1. Destynacja łęgi.
  2. Szlakiem Odry.
  3. Odrzańskie zasoby.
Cel LSR 2:

ZWIĘKSZENIE DOSTĘPNOŚCI PRODUKTÓW LOKALNYCH
Cel nastawiony na  wsparcie rozwoju i dostępności produktów lokalnych poprzez rozwój współpracy w ramach krótkich łańcuchów żywnościowych oraz kształtowanie wiedzy i świadomości w zakresie odpowiedzialnej i zielonej gospodarki rolno-spożywczej oraz odpowiedzialnej konsumpcji. Cel kontynuuje wcześniej wyznaczone kierunki rozwoju, koncentrując się na produkcie spożywczym/rolnym i wsparciu małych gospodarstw rolnych.

Przedsięwzięcia:

  1. Łęgowa pętla dostaw.
  2. Łęgowe dobre praktyki.
Cel LSR 3:

WZMOCNIENIE ROLI KULTURY JAKO KATALIZATORA ZMIAN I WŁĄCZENIA
Cel odpowiada na zdiagnozowane problemy i potrzeby w zakresie jakości życia, budowania więzi lokalnej społeczności oraz rozwoju jej potencjału, w tym poprzez wsparcie organizacji pozarządowych, liderów i grup nieformalnych. Obejmuje inwestycje zarówno w infrastrukturę, jak i w ludzi. Kładzie nacisk na włączenie społeczne seniorów, młodzieży oraz grup w niekorzystnej sytuacji, uwzględniając jednocześnie potrzeby ogółu mieszkańców. Jako główne narzędzie włączenia i rozwoju wyznacza kulturę i szeroko rozumianą edukację kulturalną, doceniając jej wielowymiarowość, nakierunkowanie na kreatywność i rozwój talentów oraz powiązanie z turystyką (synergia). Kultura w istotny sposób przyczynia się do ciągłego rozwoju społeczeństw i stanowi podstawę gospodarki kreatywnej. Ma kluczowe znaczenie dla tworzenia wspólnego poczucia lokalnej tożsamości, jednocześnie zwiększając spójność społeczną.

Przedsięwzięcia:

  1. Łęgi włączają kulturę, kultura włącza łęgi.
  2. Odrzańska kultura aktywności.
  3. Spotykamy się  w łęgach.
Link do lokalnej strategii rozwoju:

drive.google.com/file/d/1pyQXU5aPetLxr7jWMqTP23lbuEtzzncL/view

ZOBACZ SZCZEGÓŁY UKRYJ SZCZEGÓŁY

Obszar działania:

województwo gmina rodzaj gminy
dolnośląskie Brzeg Dolny gmina miejsko-wiejska
dolnośląskie Wołów gmina miejsko-wiejska
dolnośląskie Wińsko gmina wiejska
dolnośląskie Głogów gmina wiejska
dolnośląskie Pęcław gmina wiejska
dolnośląskie Jemielno gmina wiejska
dolnośląskie Malczyce gmina wiejska
dolnośląskie Miękinia gmina wiejska
dolnośląskie Środa Śląska gmina miejsko-wiejska
dolnośląskie Prochowice gmina miejsko-wiejska
dolnośląskie Rudna gmina wiejska
dolnośląskie Ścinawa gmina miejsko-wiejska

Obszar: 1 880.00 km2
Liczba ludności: 127 720